مقاله اثر تيمار‌هاي فيزيکوشيميايي بر خصوصيات جوانه‌زني بذر گياه دارويي‌زينتي تاج خروس (Amaranthus cruentus)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

مقاله اثر تيمار‌هاي فيزيکوشيميايي بر خصوصيات جوانه‌زني بذر گياه دارويي‌زينتي تاج خروس (Amaranthus cruentus) دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اثر تيمار‌هاي فيزيکوشيميايي بر خصوصيات جوانه‌زني بذر گياه دارويي‌زينتي تاج خروس (Amaranthus cruentus) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله اثر تيمار‌هاي فيزيکوشيميايي بر خصوصيات جوانه‌زني بذر گياه دارويي‌زينتي تاج خروس (Amaranthus cruentus)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اثر تيمار‌هاي فيزيکوشيميايي بر خصوصيات جوانه‌زني بذر گياه دارويي‌زينتي تاج خروس (Amaranthus cruentus) :


سال انتشار : 1394

تعداد صفحات :13

تاج خروس زینتی (Amaranthus cruentus) یکی از گیاهان زینتی، خوراکی و دارویی بسیار ارزشمند است. بذر این گیاه دارای مشکل جوانه زنی می‌باشد و در زمان کشت تعداد محدودی از بذور کشت شده جوانه می‌زنند. بنابراین در پِژوهش حاضر اثر تیمار‌های اسید سولفوریک، منجمد سازی، آب جوش، مرطوب و خشک کردن، سرما دهی و تیمارخراش‌دهی بر خواب بذر این گیاه اعمال شد و درصد جوانه‌زنی و سرعت جوانه زنی بذرها بررسی شد. آزمایش در قالب طرح کاملاً تصادفی با چهار تکرار درون پتری‌دیش در محیط ژرمیناتور انجام شد. سپس داده‌های جمع‌آوری شده مربوط به جوانه‌زنی بذرها در طول آزمایش مورد تجزیه و تحلیل آماری (با نرم افزار SPSS – p<0.01) قرار گرفتند. نتایج نشان داد که بذر این گیاه دارای خواب فیزیکی و فیزیولوژیک می‌باشد و تمام تیمارهای مورد آزمایش بر جوانه‌زنی بذر این گیاه اثرگذار بودند. تیمار آب جوش بیشترین تأثیر مثبت بر بهبود جوانه‌زنی بذور را داشت و میزان جوانه زنی بذور را از حدود 7% (نمونه شاهد) به 36% افزایش داد. همچنین بالاترین سرعت جوانه‌زنی بذرها مربوط به تیمار آب جوش (20 بذر در روز) بود. سرمادهی تنها تیماری بود که اثر منفی بر ویژگی‌های جوانه‌زنی بذر تاج خروس زینتی داشت و میزان جوانه‌زنی بذرها را در مقایسه با نمونه کنترل به 4% کاهش داد.

لینک کمکی